Vážená podnikatelé, dovolte nám, abychom vás jako každý rok vyzvali k účasti v soutěži Exportér roku 2024 pořádané Hospodářskou komorou České republiky ve spolupráci se Středním podnikatelským stavem. Tentokrát jde již o jubilejní 30. ročník. Hodnotit se budou výsledky za rok předcházející, tedy za rok 2023. Exportér Roku je unikátní příležitostí, jak mezioborově porovnat výkonnost právě vašeho podniku či firmy a poměřit se s těmi nejlepšími.
Včera za účasti více než šedesátky hostů proběhla avizovaná konference s tématem Udržitelnost letecké dopravy. Konferenci spolupořádala Hospodářská komora hl. m. Prahy ve spolupráci se Senátorem Josefem Bazalou, STŘEDOEVROPSKÝM INSTITUTEM PRO ROZVOJ DOPRAVY, z. s. a s odbornou podporou Ministerstva dopravy.
První aktivitou nově vzniklého Centra dopravní excelence Hospodářské komory hl. m. Prahy bylo setkání se zástupci korejské společnosti DOHWA Engineering. Na této platformě jsme hovořili o možnostech oboustranně výhodné spolupráce v resortu dopravy, energetiky a digitalizace. Za Centrum dopravní excelence se účastnili předseda JUDr. Vladimír Kremlík a místopředseda Miroslav Haltuf, korejskou delegaci vedl pan Jeong Soo Dong, prezident odpovědný v DOHWA Engineering za dopravu.
Náměstkem ministra spravedlnosti Pavla Blažka se stal, teď již bývalý člen představenstva Hospodářské komory hl. m. Prahy, JUDr. Vilém Anzenbacher. Nahradil tak Antonína Stanislava, který rezignoval v březnu po spojení s několika kauzami. Do jeho působnosti spadá problematika týkající se insolvenčního zákona, zákona o insolvenčních správcích, zodpovědnosti státu za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci nebo nesprávným úředním postupem a zákonem o svobodném přístupu k informacím. K nové funkci gratulujeme.
Tématem jednání byla, mimo jiné, železnice, konkrétně vysokorychlostní a regionální tratě. Dále spolupráce na evropských projektech a v neposlední řadě také účast na EXPO 2025. Velmi podrobně byly představeny možnosti a činnosti Hospodářské komory hl. m. Prahy a její záměr budoucí spolupráce s japonským protějškem. S Jeho Excelencí byla uzavřena dohoda na dalších krocích vzájemné spolupráce.
V letošním roce se Hospodářská komora hl. m. Prahy stala partnerem dlouhodobého vzdělávacího programu, který je zaměřen na veřejnou osvětu o historii, obsahu a významu státních symbolů, vyznamenání, korunovačních klenotů, Pražského hradu, kanceláři prezidenta a dalších státních znacích. Cílovou skupinou projektu jsou nejen předškoláci, žáci a studenti, ale také senioři a obecně česká veřejnost.
V červnu bylo v ČR vyhlášeno 459 bankrotů fyzických osob podnikatelů a podáno 440 návrhů. Oproti květnu se počet bankrotů snížil o 41 případů, počet návrhů pak o 114. Analýza dat portálu www.informaceofirmach.cz ukazuje, že za posledních 12 měsíců zbankrotovalo 5 160 podnikatelů, což je meziroční růst o 4 %. Po několika letech poklesu se počet bankrotů letos zvyšuje.
Účastníci Shromáždění delegátů Hospodářské komory hl. m. Prahy na svém květnovém náhradním zasedání vyslechli zprávu o činnosti představenstva, ve které předseda JUDr. Petr Michal hodnotil obecně činnost komory, včetně tří pořádaných kulatých stolů a dalších aktivit.
Vážení členové Hospodářské komory hl. m. Prahy, dovoluji si Vás informovat o skutečnosti, že zasedání Shromáždění delegátů Hospodářské komory hl. m. Prahy, které se sešlo dne 30.4.2024, nebylo usnášeníschopné, tedy nebylo dosaženo potřebné nadpoloviční účasti všech delegátů (členů HKP).
Za první čtvrtletí letošního roku bylo v České republice vyhlášeno celkem 3 654 osobních bankrotů, meziročně o 16 % více a zároveň více než v kterémkoliv čtvrtletí loňského roku. Insolvenčních návrhů bylo podáno 3 762, o 11 % více než v prvním čtvrtletí loni. Nejvyšší míru bankrotu zaznamenává Ústecký kraj, kde za posledních 12 měsíců prošlo osobním bankrotem 22 z 10 tisíc obyvatel. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.