Pracovní skupina hl. m. Prahy v čele s radním Janem Wolfem, která se zabývá negativy spojenými s tzv. „sdíleným“ ubytováním, již dva roky usilovně jedná s Ministerstvem financí ČR a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR. Pracovní skupina magistrátu zároveň již dříve realizovala informační kampaň zaměřenou na osvětu, včetně spuštění internetových stránek (na http://sdileneubytovani.praha.eu), která informovala poskytovatele a uživatele o jejich právech a povinnostech. Praha se tak zařadí mezi další evropské metropole, jako např. Amsterdam, Londýn či Paříž, které se s touto problematikou zabývají.
„Po dvou letech usilovných jednání s příslušnými ministerstvy, poskytovateli tzv. sdíleného ubytování a diskuse s občany, kterých se tato problematika týká, jsme konečně na prahu přijetí nezbytné legislativy. Prahy se tento fenomén, který ji nyní připravuje ročně o zhruba 120 milionů a přináší některé další negativní jevy, zejména v oblasti bezpečnosti a občanského soužití, týká nejvíce ze všech českých měst. Bylo proto přirozené, abychom v této iniciativě byli hlavním hybatelem,“ uvedl radní hl. m. Prahy Jan Wolf.
Pracovní skupina hl. m. Prahy doporučila využít pro výběr daní a poplatků data o uskutečněných transakcích, tzv. digitální stopu (tedy využití dat a informací, kterými disponují zprostředkovatelé služby).
„S žádostí o předávání informací jsme vedle zprostředkovatelů, konkrétně společnosti Airbnb, oslovili také orgány finanční a daňové správy. Jakmile ubytovatelé zjistí, že informace o jejich podnikání v oblasti ubytování, jsou dohledatelné, „sdílené“ ubytování přestane být šedou ekonomikou,“ dodává radní Wolf.
Nyní existují dva tzv. ubytovací poplatky, jednak poplatek za rekreační a lázeňský pobyt a jednak poplatek z ubytovací kapacity. Ale pouze první z nich se uplatňuje na sdílené ubytování, což je spíše dílem náhody než záměrem zákonodárce, který v době vzniku předpisů s něčím jako sdílené ubytování nepočítal.
„Zasadili jsme se také o to, aby v budoucnu na sdílené ubytování dopadal i poplatek z ubytovací kapacity. Nynější stav neodůvodněně zvýhodňuje „sdílené“ ubytování oproti hotelům a ubírá finance městské pokladně,“ doplňuje radní Wolf. Město proto záležitost projednalo s Ministerstvem financí. Oba poplatky by do budoucna měly být sjednoceny v jediný, který bude dopadat i na „sdílené“ ubytování.
„Odvody poplatků bývají v zahraničí někdy řešeny dohodou s Airbnb, které poplatky za plátce hromadně odvádí. S Airbnb jsme jednali o odvodu poplatků i předávání dalších informací. Přes deklarovanou vstřícnost nám však na naše otázky dosud neodpověděli,“ upozorňuje radní Wolf. Město proto důsledně využije možností získávat informace na základě právních předpisů a bude iniciovat další potřebné legislativní změny.
Kromě řešení poplatkových povinností bude hl. m. Praha usilovat o právo obcí regulovat „sdílené“ ubytování na svém území dle vlastních potřeb. Podle Wolfa tento krok navrhuje i Analýza sdílené ekonomiky a digitálních platforem z pera Úřadu vlády ČR: „Analýza doporučuje, aby si jednotlivá města a obce samy stanovily limity pro sdílené ubytování – například stanovením maximální doby pronájmu za rok nebo maximálního počtu pronajímaných jednotek,“ dodal radní Wolf.