Testování zaměstnanců na koronavirus je daňově uznatelným nákladem nejen v případě povinných testů, ale i pokud jde o dobrovolné testování související s chodem firmy. Ministryně financí Alena Schillerová o tom během pracovního jednání ujistila Hospodářskou komoru, na kterou se v posledních týdnech s tímto problémem obraceli podnikatelé. Řada z nich si totiž nebyla jistá, zda tento náklad mohou skutečně z daňového základu odečítat.
Podle Hospodářské komory je důležité, že podnikatelé nebudou mít v příštím roce finanční a administrativní problémy při podání daňového přiznání. „Je pozitivní, že po posledním jednání s ministryní financí můžeme do současné složité situace podnikatelů vnést alespoň dílčí jistotu. Firmy do dobrovolného testování investovaly statisíce až miliony korun, které budou moci daňově uplatnit,“ říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Daňová uznatelnost dobrovolných testů na covid-19 se vztahuje také na osoby samostatně výdělečně činné, pokud prokážou, že testování bezprostředně souvisí s jejich podnikatelské činnosti. „Právě OSVČ a malí živnostníci byli koronavirovou krizí a vládními opatřeními zasaženi nejvíce. Jistota daňové uznatelnosti i pro tuto skupinu, která často v posledních měsících doslova počítá každou korunu, může být z hlediska jejich dalšího podnikání velmi důležitá,“ vysvětluje viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.
Podnikatelům nevzniká nárok na daňovou uznatelnost testů na koronavirus v případě, že jej firma zaměstnanci proplatí např. jako benefit. „Typickým příkladem takové výjimky by byla situace, kdy je test poskytnut jako forma příspěvku zaměstnanci na dovolenou ve státech, které vyžadují od Čechů negativní test na covid-19. Podobný postup platí, kdyby si OSVČ nechala udělat test kvůli vycestování za rekreací v zahraničí. Jinak ale budou finanční úřady tento náklad bez problémů daňově uznávat,“ ujišťuje ministryně financí Alena Schillerová.