Novopečení tatínkové si mohou od února během šestinedělí vybrat sedmidenní placenou dovolenou. Jedinou podmínkou je, že si platí nemocenské pojištění a musí být zapsáni jako otec dítěte. Z nemocenské pak dostanou 70 procent základu svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské.
Otcovská, mateřská a rodičovská – co je co
Otcovskou upravuje zákon o nemocenském pojištění. Podle normy si otcové mohou po narození potomka v šestinedělí vybrat týden placeného volna, pokud odvádějí nemocenské pojištění. Z něj pak budou dostávat 70 procent základu svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské. Za den je to letos maximálně 1225 korun, za sedmidenní volno tedy nejvýš 8575 korun.
Na rozdíl od otcovské dostává ale matka peněžitou pomoc v mateřství prvních 28 týdnů. Matka, která porodila více dětí najednou, pobírá tuto dávku 37 týdnů. Žena může dávku začít pobírat 6 až 8 týdnů před termínem porodu. V té době je na mateřské dovolené.
Po skončení výplaty peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského poskytuje stát rodičům rodičovský příspěvek a od té doby jsou na rodičovské dovolené. Pokud matka nepobírala před porodem dávku, pak dostává rodičovský příspěvek už od porodu.
O otcovskou žádají muži u zaměstnavatele
Zaměstnaní muži o volno žádají svého zaměstnavatele. Vyplní přední stranu tiskopisu žádosti o otcovskou, který je na webu ČSSZ, a formulář předají firmě. Ta ho pak s doplněnými dalšími údaji po vybrání sedmidenního volna pošle příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které platí dobrovolně nemocenské pojištění, žádost úřadu dodají po otcovské sami.
„Některým zaměstnavatelům se to samozřejmě nelíbilo. Ale žijeme v moderní době a říkáme, že ta starost o dítě by neměla být jen na ženě,“ komentovala Marksová postoj zaměstnavatelů k otcovské dovolené.
Hospodářská komora kritizuje: Je to nekoncepční a nebezpečné
Otcovská dovolená čelí i kritice. Hospodářská komora ČR ji považuje za riziko pro podnikatele a zároveň za zbytečné opatření. „My to považujeme za další sociální dávku. Navíc to bude komplikovat život firmám z toho pohledu, že pokud si otec v den narození dítěte bude chtít vzít otcovskou dovolenou a bude zrovna pracovat v projektu, který bude nutno dokončit, tak to bude pro zaměstnavatele velký problém,“ míní viceprezidentka komory Irena Bartoňová Pálková.
Upozornila, že Česko má oproti jiným zemím, kde je otcovská dovolená docela běžná, mnohem delší rodičovskou dovolenou, na které se mohou vystřídat oba rodiče. „A to nevyvažuje to, co je v ostatních zemích. Tudíž je systém postavený jinak,“ podotkla. Na druhé straně i viceprezidentka Bartoňová Pálková připustila, že je otázka, zda budou mít otcové o „svoji“ dovolenou zájem vzhledem ke zkrácení mzdy na 70 procent.