Zprávy a novinky
Zpět na novinky

Kolik vydělávají řemeslníci? Průzkum ukázal, že máme zastaralé a zkreslené představy

2020-09-02 / Aktuality z oblasti podnikání

Agentura Ipsos uskutečnila pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků průzkum pro projekt Fandíme řemeslu, jehož výsledkem bylo, že tři ze čtyř Čechů se domnívají, že IT programátor vydělává víc než řemeslník.

Podstatnou otázkou pro získávání mladých studentů ke studiu odborných škol je i ta skutečnost, jak budou po vyučení honorováni, jaká bude jejich životní úroveň. Není žádným tajemstvím, že ve vybraných řemeslných oborech se dají vydělat slušné peníze. Jak řekl předseda představenstva pražské hospodářské komory, Roman Pommer „pokud řemeslník, kterému je více než třicet let, nefakturuje aspoň 80 tisíc korun měsíčně nebo stejnou částku nemůže za jeho práci fakturovat zaměstnavatel, je někde něco špatně“. Po vyučení je třeba sbírat zkušenosti a pokud se mladí rozhodnou pro nelehkou dráhu „osob samostatně výdělečně činných“ musí si obstarat profesionální vybavení, provozovnu atd. To něco stojí. Ale brzy se prosadí ty schopní a zkušení a když dělají takzvaně „na sebe“, i po zaplacení všech daní a odvodů  jim zbyde měsíčně nadprůměrná částka. „Profesní řemeslné cechy byly, jsou a budou garancí kvality práce řemeslníků“, zdůrazňuje Eva Svobodová, generální ředitelka AMSP.

Kvalitní učňovské školství, osvěta řemesla pro veřejnost, cílené projekty  typu IKAP, podporující zavádění inovativních směrů pro robotiku a mechaniku v řemesle tvoří dlouhodobou náplň činnosti Hospodářské komory hl.m.Prahy v rámci spolupráce odborných cechů a škol, které poskytují řemeslné vzdělávání.

Filtrovat

od 28.09.2020
do 28.09.2020
Všechny rubriky
Filtrovat

Časopis HKP