Zprávy a novinky
Zpět na novinky

Menší podnikatelé mají šanci na úlevu z EET. Poslanci podpořili omezení jen na plátce DPH

2018-03-08 / Aktuality z oblasti podnikání

Opozice konečně uspěla. V prvním čtení dostal zelenou její návrh na omezení elektronické evidence tržeb. Poslanci poslali do druhého čtení návrh na osvobození nejmenších podnikatelů od elektronické evidence tržeb. Návrh opozice, zejména hnutí STAN, požaduje osvobození od EET podnikatelů s ročním obratem do jednoho milionu korun. Vláda hnutí ANO s návrhem nesouhlasí. 

Během debaty se poslanci mimo jiné dohadovali, zda znají život obyčejných lidí a dokážou tedy dostatečně posoudit, jaký má na zejména malé podnikatele dopad povinné odesílání každé vydané účtenky na finanční správu elektronickou cestou. "Mě jako podnikatele EET nezatížilo ani o píď," prohlásil poslanec za hnutí ANO Jiří Bláha.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek popsal, jak se dá bojovat proti takzvané šedé ekonomice. "Lze to dělat dvěma způsoby: buď zvyšováním restrikce a neúnosně nákladnými kontrolami, pak se šedá ekonomika přesune do černé ekonomiky. Nebo snížíme odvody a pak se nám šedá ekonomika přesune do té legální," řekl Kalousek. Poukázal na příklad venkovských hospod, které provozují pracující lidé a otevírají je jenom odpoledne či o víkendu. 

Náklady na EET v takovém případě podle Kalouska výrazně převýší přínos, který může být navíc i nulový. "Jsem pro zrušení celého zákona, výnosy deklarované ministerstvem financí jsou těžko ověřitelné a jsou převýšeny finančními náklady," uvedl. Přiznal však také, že chápe, že pro zrušení celého zákona není politická vůle. 

Více zde.

Filtrovat

od 20.03.2019
do 20.03.2019
Všechny rubriky
Filtrovat

Časopis HKP